ARCHEOLOGICKÝ VÝSKUM - HraMoKaPlus

Obnova priestorov barokového kaštieľa na Hrade v Modrom Kameni pre tradíciu slovenského hračkárstva
a bábkarstva v remeselných dielňach, výroba a predaj regionálnych produktov



SK | EN
Prejsť na obsah
ARCHEOLOGICKÝ VÝSKUM



Miestnosť č. 1.16 – Depónia kameňov nájdená v miestnosti 1.16 pod podlahou. Datovanie a funkcia depónie kameňov sú zatiaľ neznáme.
Miestnosť č. 1.13 – Múr priečky odkrytý v miestnosti 1.13, ktorý súvisí pravdepodobne s prvotnou výstavbou barokového kaštieľa.
Pozostatky drevo - hlinitých objektov nájdených na nádvorí kaštieľa, ktoré pravdepodobne slúžili aj na skladovanie poľnohospodárskych plodín.



Pozostatky drevo - hlinitých objektov nájdených na nádvorí kaštieľa, ktoré pravdepodobne slúžili aj na skladovanie poľnohospodárskych plodín
Nález kachlice „in situ“ vo vrstve drevo – hlinitých objektov na nádvorí.
Miestnosť č. 1.15 – Zvyšky pravdepodobne renesančnej drevo - hlinitej zástavby objavené pod maltovitou podlahou



Miestnosť č. 1.15 – Nález zvyškov maltovitej podlahy pod drevenou podlahou
Miestnosť č. 1.14 – Rez v ktorom boli nájdené zvyšky drevo - hlinitej zástavby. Na dne rezu boli objavené 4 kolové jamy v línií východ – západ
Miestnosť 0.04 – Jarok vysekaný v skalnom brale, ktorý pravdepodobne slúžil na odvedenie vody z pivnice, resp. na skladovanie potravín

Výsledkom archeologického výskumu je objavenie miestnosti pod vstupnou bránou do kaštieľa v rozmeroch  cca 4 x 4 m. V klenbe boli objavené tehly označené „CPB“ – Comes Pavol Balaša, a rokom 1767. Podľa odborníkov a identických objavov na iných hradoch, jedná sa o priestor temnice, pre vážnych previnilcov, ktorých strážila hradná stráž.







POĎAKOVANIE

Projekt HraMoKaPlus – Obnova priestorov barokového krídla kaštieľa na hrade Modrý Kameň pre tradície slovenského hračkárstva a bábkarstva v remeselných dielňach, výrobu a predaj regionálnych produktov získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 807 390 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 142 481 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.  Cieľom projektu je zlepšiť stav kultúrneho dedičstva.
© Slavo Haľama 2021
                      
Návrat na obsah