2023 APRÍL - HraMoKaPlus

Obnova priestorov barokového kaštieľa na Hrade v Modrom Kameni pre tradíciu slovenského hračkárstva
a bábkarstva v remeselných dielňach, výroba a predaj regionálnych produktovSK | EN
Prejsť na obsah
APRÍL 2023
Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň zrealizovalo hlavnú investičnú časť grantového projektu HraMoKaPlus – obnova priestorov barokového kaštieľa pre tradíciu slovenského hračkárstva a bábkarstva v remeselných dielňach, výrobu a predaj regionálnych produktov, ktorou je obnova kultúrnej pamiatky a s tým súvisiace obnovenie a revitalizovanie kultúrneho dedičstva. Výsledkom je odstránenie vlhkosti murív, obnovenie pôvodných barokových okien a hradnej brány, nová čelná aj nádvorná fasáda. Na nádvorí bola odstránená nepôvodná prístavba, obnovené boli aj pôvodné arkády. Vytvorili sme nový reprezentatívny priestor pokladne s predajom suvenírov a ponukou výrobkov od regionálnych remeselníkov. V kaštieli pribudli dve nové tvorivé dielne so zameraním na výrobu hračiek a bábkového divadla. Na prízemí kaštieľa je pre návštevníkov vytvorený atraktívny multifunkčný kultúrny priestor cukrárne Castanea. Zrevitalizovaná bude aj vinohradnícka expozícia.
Vo štvrtok 20. apríla 2023 boli tieto priestory sprístupnené počas priebežnej konferencie k projektu za účasti významných hostí. Konferencii sa zúčastnili generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstvo kultúry SR Radoslav Ragač, riaditeľ Odboru grantov EHP a Nórska a iných finančných mechanizmov Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Jaroslav Mojžiš, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis a riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec. Po oficiálnom programe boli obnovené priestory slávnostne otvorené a účastníci konferencie absolvovali prehliadku zrekonštruovaného severného krídla kaštieľa. Súčasťou konferencie boli aj ukážky výroby kyjatických hračiek a divadelných bábok. Pod vedením majstra ľudovej umeleckej výroby Ladislava Hedvigiho a remeselníčky Eriky Kováčikovej sa s procesom výroby oboznámili žiaci ZUŠ vo Veľkom Krtíši.
Cieľom projektu je obnova kultúrneho dedičstva - severného krídla barokového kaštieľa a ponúknuť aktivity a služby v historickom interiéri pre návštevníkov aj pre miestnu komunitu. Severné krídlo kaštieľa získalo pôvodný vzhľad a nové kreatívne, relaxačné a reprezentatívne priestory budú sprístupnené pre verejnosť v máji 2023.Návrat na obsah